Ностальгія по майбутньому


12 Жовтня 2017


Тільки що закінчилась заключна конференція Програма USAІD «Лідерство в економічному врядуванні» (USAID ЛЕВ), яка проходила в Києві 10-11 жовтня. Залишилися двоякі враження. З однієї сторони за останні 10 років після проектів Ньюбізнет та БІЗПРО це був чи не єдиний проект в Україні, який реально більше працював у «полі», чим в коридорах українських міністерств та відомств. Безумовно, потрібно працювати і в коридорах влади, але для мене, як представника провінційного МСП, те що так важливо робиться в коридорах, поки дійде до мене, то 100 раз переінакшиться. В якійсь мірі всі більш-менш реальні регіональні структури на місцях, громадські організації та бізнес-асоціації, вже забули ті часи, коли з ними працювали так, як працювала Програма ЛЕВ.

Індекс ділового клімату МСП в Україні, профілі МСП в регіоні, Стратегії розвитку МСП областей, дорожні карти розвитку МСП в регіонах, інституційний розвиток бізнес-асоціацій, М-тест, політика розвитку регіонів, допомога в розвитку експортної діяльності і виводу продукції МСП України на зовнішні ринки.

Це була сильна програма підтримки МСП, яка реально працювала з підприємцями в регіонах, допомагала в стратегічному баченні розвитку малих та середніх підприємців, навіть для невеликих регіонів, таких як Таврійське об’єднання територіальних громад.

Були підтримані панельні дискусії по покращенню ділового клімату на Тернопільському інвестиційному форумі та двічі на Міжнародному Інвестиційному Форумі «Таврійські Горизонти». Не можу казати про Тернопільський та інші форуми, але впевнений, що підтримка Програмою ЛЕВ нашого інвестиційного форуму в Новій Каховці в 2015-2016 роках дала можливість стати «Таврійським Горизонтам»-2017 значущою подією на інвестиційному ринку України. Високі лідерські якості керівників проекту Президента Форду Східна Європа Віктора Ляха, Директора Програми ЛЕВ Тамари Соляник, старшого радника Програми Ігоря Бураковського (Голова правління Інституту Економічних Досліджень та Політичних Консультацій), а також інших членів команди запустили якісну реакцію по територіям України.

Хочу сказати, що за ці останні 20 років, які так «якісно наша українська влада розвиває МСП України», українським підприємцям краще жити не стало, або стало не значно. На превеликий жаль. Тим більше нерозуміння у мене визиває закриття такої якісної програми як ЛЕВ. Складається таке враження, що МСП України вже так «жирують», що їх і підтримувати чи розвивати уже й не потрібно.

У зв’язку з цим, після таких якісних прикладів співпраці, коли нарешті МСП та бізнес-асоціації в регіонах знову починають щось створювати правильне та корисне , вважаю, що закриття такого успішного проекту, яким був ЛЕВ, є поспішним та неефективним. Тому усім, хто за ці кілька років у тій чи іншій мірі долучився до роботи по розвитку МСП в Україні пропоную подати свій голос у захист або Програми ЛЕВ, або аналогічного проекту. Не хочу нікого образити, але МСП України – це можливість взагалі вижити нашій країні. Я розумію важливість інклюзивних програм, програм по захисту тварин, лісів та екології, проектів підтримки ромів, віл-інфікованих та інших соціальних груп. Але питання в тому, що якщо виживе звичайний підприємець України то виживе і сама Україна. Давайте згуртуємось та нехай міжнародні фонди та проекти зрозуміють – як виживе МСП, то допоможе вижити всім.

Гуртуємось та до співпраці. Хто думає так, як наша команда, – чекаємо вашого бачення або плеча поряд з нами. До справи друзі та допоможе нам бог.

Павло Ярмій Керівник ГО «Агенції регіонального розвитку Таврійського об’єднання територіальних громад» (АРР ТОТГ).



ukУкраїнська