Greenways «Соляна дорога»
м. Берислав

Інформація про місто

На сьогодні м. Берислав, розташований у степовій зоні півдня України, є районним центром Бериславського району Херсонської області. Відстань до обласного центру – 75 км, до найближчої залізничної станції Козацьке – 12 км.

Заснування міста  пов’язане з фортецею Кизи-Кермен, яку було переіменовано на  честь здобутої перемоги і слави оружної – на місто Берислав в 1784 р.

Місто Берислав має досить промовисту назву: “Бери славу!”. На думку вчених-етимологів, ця назва пов’язана з історичними подіями. На території нинішнього Берислава була розташована в ІІІ-ІV століттях нашої ери столиця Остготського королівства Данпарштадт, наприкінці XIV століття – резиденція золотоординського хана Тогтамиша Догангечіт.  На початку XV ст. на місці сучасного Берислава знаходилася Таванська переправа, біля якої литовці спорудили митницю, названу ім’ям Великого князя Вітовтовою. У XVI ст. татари і турки, що захопили цю територію, замість митниці спорудили фортецю Кизи-Кермен (“Дівоча фортеця”), а нижче по Дніпру, поблизу сучасного села Тягинка, розташувалася турецька фортеця Тягин. Фортеці стали плацдармом Кримського ханства для нападів на лівобережні українські землі і одночасно мали не пропускати козацькі чайки до Чорного моря.  У 1784 р. указом Катерини II колишню фортецю Кизи-Кермен було перейменовано у Берислав.

Розташований біля важливої переправи на шляху до Криму, Берислав став значним перевалочним пунктом на Дніпрі. Під час Кримської війни 1853-1856 рр. через місто рухалися війська, транспорт зі зброєю та продовольством; сюди евакуювали поранених і хворих захисників Севастополя. І по сьогодні на бериславському цвинтарі стоять хрест та каплиця в пам’ять про загиблих та померлих воїнів.

26 серпня 1941 року Берислав було окуповане німецькими військами. Звільнили населений пункт 11 березня 1944 року.

Інформація про туристичні локації:

Введенська церква

вул. Херсонська, м. Берислав, Херсонська обл.

46.848820, 33.440830

На околиці міста розташована дерев’яна Свято-Введенська церква, збудована без єдиного цвяха. Маршрут від автовокзалу до неї пролягає через усе місто та займає пішки 30 хвилин. Церква збудована у 1725 році з дуба в прикордонній запорізькій фортеці та мала назву Воскресенська. Козаки у 1784 році на плотах перевезли будівлю до Берислава та заново зібрали.

У церкві є чудотворна ікона. За легендою, вона має завжди знаходитись тут, а того, хто винесе її за межі храму, чекає прокляття для всього роду. Також зберігається старовинний дерев’яний хрест та Євангеліє 1697 р.

Дерев’яна козацька Введенська церква в Бериславі є унікальним для півдня України пам’ятником архітектури XVІІІ ст. Багато хто знає, що її вік нараховує майже 3 століття. Але мало хто замислюється над тим, що на Херсонщині збережена єдина в Україні дерев’яна церква козацької доби.

Каплиця на кладовищі воїнів кримської війни

Кладовище воїнів  кримської війни, каплиця – зведена у романівському стилі у пам’ять про захисників Севастополя

Братська могила героїв Кримської війни 1853-1856 р. з меморіальною каплицею (виїзд з міста в сторону Великої Олександрівки).

З липня по листопад 1855 у Бериславі, в північній частині міста, на окремому кладовищі, яке й досі у народі називають „військовим”,  знайшли покій 532 солдати, матроси і козаки у братській могили, над якою мешканці міста збудували меморіальну часовню з воротами та огорожею у пам’ять про героїчних учасників Кримської війни і встановили пам’ятний хрест з надписом: “Вокруг креста сего покоятся русские воины, умершие от ран и болезней подъятых при защите Отечества в Крымскую войну 1854-1855 гг.”.

У метричній книзі Свято-Успенської церкви міста Берислава Херсонської губернії за 1885 рік збереглися їхні імена.

Пам’ятний знак «Дзвін»

Пам’ятний знак «Дзвін» на місці форсування загонів війська Запорізького

На землях сучасного міста Берислав у різні часи  розміщувалися: замок Доган-Гечіт – остання резиденція золотоординського хана Тохтамиша, литовський замок Сім Маяків, турецька фортеця Кизикермен. В 70-80-х роках ХV століття Північне Причорномор’я потрапило під владу Османської імперії. У 1484 році за наказом султана Баязида-Велі на руїнах замку Доган-Гечіт звели фортецю Кизикермен. Неодноразово штурмували фортецю козаки, аж поки в 1695 році війська гетьмана І.Мазепи та московського воєводи Б.Шереметева остаточно не здолали її, дощенту зруйнувавши. На честь своїх героїчних пращурів сучасні нащадки спорудили пам’ятний дзвін.

На території пам’ятника козацької слави “Дзвін” було встановлено точні копії гармат, якими в свій час користувались козаки під час бою.

Туристичні локації

Місця відпочинку

Готель «Ластівка»

Розташований в місті Берислав. До послуг гостей 7 номерів різної цінової категорії.

Кількість місць: 20

Кількість поверхів: 2

Розташування: південь

Відстань до центру: 1.62 км.

GPS координати:  46°49’46″N 33°23’46″E

Адреса: Україна, Херсонська область, Берислав, вул. 1-го Травня, д.111а /а

Моб.: +380 (95) 5338599

Автостоянка Магазин

Кафе  «Шанс»

Адреса:  Херсонська область, 74300 м. Берислав, вул. Центральна, 238

Затишне місце, приємна атмосфера, різноманітне меню, смачні домашні страви!

Контактні дані: Лілія Миколаївна тел. 095 613 16 14

Кафе «Копійка»

Адреса: Херсонська область, 74300 м. Берислав, вул. Введенська, 73

Холодні та гарячі страви, комплексні обіди, їжа «з собою»

Контактні дані: Людмила Констянтинівна тел. 095 419 14 84

Контакти | м. Берислав

Голова: Шаповалов Олександр Миколайович

Тел: (05546) 7-51-54

Сайт: https://berislav-mr.gov.ua/

Більше ключових місць
Greenways «Соляна дорога»
ukУкраїнська