Біла книга економічного розвитку громад на прикладі кластеру «Шляхами Трипільської Праматері»

Підтримка та економічний розвиток громад в регіонах України саме зараз, під час широкомасштабного вторгнення росії, є дуже відповідальним викликом.

Величезна кількість евакуйованих людей з зони бойових дій до тилових областей, мобілізація великої частини населення у Збройні сили України, падіння доходів більшості верств населення, злам сталих економічних зв’язків, зупинка роботи безлічі підприємств, обсяги зруйнованого майна та кількості втрачених життів, безперервні обстріли, шалене напруження суспільства заради перемоги та повернення земель –  все це ставить дискусію шляхів повоєнного життя на високий та відповідальний рівень.

В цій книзі йдеться мова про одну із ініціатив, яка, на думку розробників, представляє бачення перезапуску економічних стосунків у громадах на основі створення цінності, спільної історії та використання наявних ресурсів.

Метою проєкту є покращення добробуту мешканців громад, надання роботи внутрішньо переміщеним особам та тим, хто повернеться з фронту.

Даний документ пропонує бачення перезавантаження аграрного, туристичного та суміжних галузей економіки на прикладі Черкаської, Вінницької та Кіровоградської областей за сприяння місцевої влади, за допомоги місцевих бізнесових спільнот та активних мешканців, яке було спільно сформовано протягом дослідження ресурсів даної території і налагодження нових економічних зв’язків у 2022-2023 роках. Крім цього, у документі висвітлюється два ключові напрямки розвитку регіонів: створення умов для економічної співпраці органів місцевого самоврядування (концепції, умови, регламенти, політики) та напрацювання людського ресурсу і підвищення його потенціалу для розробки і впровадження програм та проектів економічного розвитку територій.

Для мінімізації витрат територіальних громад на розвиткові ініціативи та навчання людей, а також для поєднання ресурсів у міжмуніципальних проектах із залучення інвестицій, керівниками громад було спільно прийнято рішення поєднати зусилля та ресурси через створення кластеру. Концепцію кластеру було створено на основі теми Трипілля, як спільної історії та культури народу, який проживав на вказаних територіях. Кластер має аграрно-туристичний напрямок, так аграрна сфера – це та, яка вже розвинена, та туристична сфера має високий потенціал у громада-учасниках кластеру. 

Документ (pdf*) – Біла_книга_ПРО_КЛАСТЕРНИЙ_АГРОТУРИСТИЧНИЙ_РУХ

На фото – проектні менеджери Школи змінотворців та Школи активістів регіонального розвитку, а також спікери з Умані на Форумі “Туристичними шляхами українського Поділля” (3 листопада 2023 року).

Біла Книга  економічного розвитку громад створена командою Агенції регіонального розвитку Таврійського об’єднання територіальних громад (АРР ТОТГ) в рамках проекту «Україна: Підвищення економічної стійкості громад, що постраждали від переміщення», який впроваджується Міжнародним Торговельним Центром та фінансується урядом Японії.

Відповідальність за її зміст несе розробник і не обов’язково відображає точку зору МТЦ та уряду Японії.

 ukУкраїнська