Криміналізація контрабанди. Бачення бізнесу


15 Червня 2020


криміналізація контрабанди

криміналізація контрабанди


“Чи потрібна криміналізація контрабанди і в якому виді?”

10 червня 2020 року проведено друге онлайн-обговорення з тему бачення бізнесу на криміналізацію контрабанди.

Посилання на запис заходу – https://youtu.be/C7-4ks5N6FU

Теми до обговорень:

  • Чи впливає контрабанда споживчих товарів на економіку Херсонської області? Основні методи та схеми, що використовуються для контрабанди товарів. – Чи ефективні заходи боротьби з контрабандою?
  • Криміналізація товарної контрабанди, як один з методів боротьби з нею. Позитивні та негативні наслідки криміналізації контрабанди комерційних товарів та можливі ризики.
  • Контрабанда підакцизних товарів (алкогольні та тютюнові вироби).
    Рекомендації учасників обговорення.

 

Ключові спікери:

  • Шуцький Олександр, керівник Чорноморської митниці.
  • Воробйов Олександр, керівник Генічеської РДА 2014-2019 рр.
    Паличев Юрій, фермер, виконавчий директор проєкту “Херсонський кавун”.
  • Чачібая Олексій, голова Бериславської спілки підприємців, голова Бериславської РДА 2014-2015 рр.

Основні тези щодо впровадження криміналізації контрабанди, що були озвучені учасниками під час круглого столу:

• До впорядкування чесних і прозорих операцій на митних пунктах і впорядкуванні законних відносин причетні представники не тільки митниці і бізнес, але і поліція, прокуратура, слідчі структури, представники органів державної і місцевої влади.Тому у процесі притягнення до кримінальної відповідальності мають бути притягнені всі особи, з допомогою котрих побудована система корупційної взаємодії (інформаційне «покриття» і грошові «відкати»). Таким чином за кожним фактом контрабанди мають бути масштабні розслідування, аби виявити всіх осіб, котрі причетні до факту порушення відповідного законодавства.

• Наступним пунктом має бути «прозорість» судової системи і її дієвість, тобто аби рішення суддів виконувалися.

• Корупція – це наслідок каскаду економічно-політичних проблем всередині країни. На сьогодні у процесі інтеграції з ЄС і у введенні «вільної торгівлі» відсутня політика захисту внутрішнього виробника: за низькими цінами ввозяться товари, котрі виробляються на території України (товари аграрного сектору), що демпінгує або знецінює роботу малих підприємств, і з іншої сторони у країну ввозяться товари з великим митом, котрі в Україні не виробляються (автомобілі, техніка).

• Одноголосно всі учасники виказали підтримку введенню кримінальної відповідальності за товарну контрабанду вигляді конфіскації майна без можливості його повернення (викупу).

На обговоренні були присутні 27 осіб, серед яких керівник Чорноморської митниці, заступниця начальника Новокаховськогоуправління ГУ ДПС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі, представники бізнес-об’єднань (плодоовочеві кооперативи), приватні підприємці, представники ОМС та ЗМІ.

Окремо потрібно зазначити, що були отримані відмови у наданні коментарів або бачення вирішень проблем контрабанди. Серед причин називали недовіру до системи, а дії з «очищення митниці» або «наведення порядку» називали публічними популістськими заходами, котрі не призведуть до результату, а тільки заподіють шкоди бізнесу. Для прикладу згадували скандальні події минулих років, коли були виявлені факти вимагання і перешкоджання пропуску через кордон торгових вантажів (Одеська митниця і херсонська митниця). У приватних бесідах представники бізнесу вказували про методи і факти контрабанди, але вони вважають говорити про це публічно на камеру або онлайн небезпечним для ведення своєї діяльності.

ПІДСУМКОВІ ВИСНОВКИ ЗА ДВОМА ПРОВЕДЕНИМИ ЗАХОДАМИ

(перший захід – 6.06.2020 – посилання на статтю):

• У процесі створення прозорої митниці та запуску боротьби з контрабандою митні служби, як цільова аудиторія, є тільки першим кроком у напрямку створення здорової економічної системи в Україні, надалі потрібно залучити до цього процесу прокуратуру, міліцію, СБУ, суддів, громадськість та органи місцевого самоврядування, так як контрабанда у великих об’ємах повністю паралізує здорові економічні відносини в Україні та стримує ефективний розвиток мікро, малого та середнього підприємництва.

• Більшість опитуваних онлайн-анкетування вважає, що основними відповідальними за контрабанду є тільки митниця і підприємці. Проте з усіх зустрічей з підприємцями і бізнесом стало зрозуміло, що контрабанда є в Україні системним явищем, і що боротися з цим необхідно не тільки митниці, і не тільки з підприємцями, але і всім тим, хто вважає за необхідне створення здорової економіки в країні.

• Наступним кроком у цьому проєкті повинно бути співпраця з суддями, прокуратурою, міліцією, СБУ. Більше того, максимально активність повинні проявляти органи місцевого самоврядування та податкова служба.

Захід відбувся в рамках регіонального проєкту «Прозорий кордон – чесний експорт», який реалізується в рамках підтримки Громадської ініціативи “За чесну та прозору митницю”, що була ініційована Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу.

Більше новин на нашій ФБ-сторінці.

#АРРТОТГ



ukУкраїнська