Освітня поїздка Вінниччиною «Міфологізація Трипілля» 17-19 червня


2 Липня 2024


Благодійний фонд «Це Крафт» в рамках перемоги у The “Makers Innovation Award” реалізовує проєкт «Міфологізація Трипілля» і другу освітню поїздку Вінниччиною 17 – 19 червня. 

Метою заходу  є формування середовища для розвитку креативності та професійних навичок учасників шляхом проведення освітнії поїздок, спрямованих на вивчення різноманітних традиційних українських ремесел. А також створення умов відновлення малих громад на основі матеріальної та нематеріальної культурної спадщини.

Учасниками поїздки стали 32 особи з секторів мейкерства, бізнесу, ОМС, дизайну, ЗМІ, проектного менеджменту.

За три дні освітньої поїздки відвідали місця народних ремесел, музеї, майстерні, місця сили на Вінниччині.

17 червня

Поїздка розпочалася з Умані, звідки учасники вирушили до села Крищинці Тульчинського району. Там вони ознайомилися з гончарним мистецтвом родини Сергія та Світлани Погонців. Село Крищинці відоме своїми давніми гончарними традиціями та майстрами гончарної справи. Колишні інженер-механік та бухгалтерка відроджують славетні крищинецькі керамічні миски, розписані ангобами і покриті прозорою поливою. Учасники відвідали майстерню, де побачили і почули, як виготовляється посуд, а також завітали до будинку, аби оглянути вже готові роботи. Родина Погонців знана не лише в Україні, а й за кордоном, куди їх охоче запрошують на заходи, присвячені ремеслам. Вони вже побували в Румунії, Молдові, Туреччині та інших країнах.

Наступною локацією став Тульчин та його цікаві місця. Учасники відвідали Тульчинський фаховий коледж культури – заклад освіти з напрацьованими традиціями, багатим творчим і педагогічним потенціалом. Тут можна здобути освіту за спеціальністю «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація». Випускники здатні розробляти й реалізовувати творчі проєкти; можуть працювати у сфері образотворчого мистецтва, декоративного мистецтва, реставрації; індивідуальної мистецької діяльності. Учасники послухали лекцію про основи композиції на прикладі трипільської орнаментики, долучилися до майстер-класу по створенню власних орнаментів на імбирному печиві, а також відвідали експозицію робіт місцевих художників, студентів та майстрів, які виставлені в палаці Потоцького.

Відвідали також музей-квартиру Миколи Леонтовича – дім легендарної мелодії, яка стала символом Різдва у всьому світі. В цих стінах жив і творив легендарний композитор з 1908 по 1921 роки. Будинок одночасно зберігає затишок і творчий дух в двох меморіальних кімнатах та інформативність в сучасному експозиційному залі.

18 червня

Зранку учасники освітньої поїздки вирушили до села Гнатків, Томашпільської селищної громади. Там їх зустрів майстер Анатолій, який заснував єдиний в Україні музей теслярства, аналогів якому немає. Чоловік зібрав величезне різноманіття інструментів для роботи з деревом: рубанки, долото, шпунтубелі, фігареї, киянки, клюкарза та багато іншого. Учасники мали змогу спробувати з ними попрацювати та оглянути готові роботи Анатолія.

Далі на нас чекало мальовниче село Стіна. Саме тут Юрій Степанець з Вінниці, який давно вже працює над екологічними проектами, у березні 2020 року заснував еко-центр “VERETA”. Місцеві майстрині на традиційних ткацьких верстатах дають нове життя старим речам, утилізуючи залишки текстильного виробництва. Майстрині осучаснюють старе ремесло, даючи йому новий подих, змінюючи дизайни зі збереженням автентики. Співпрацюють як з благодійними ініціативами, наприклад, з авіалінією SkyUp, так і з відомою українською дизайнеркою Ксенією Шнайдер, яка показала світу на fashion week в Лондоні цілу колекцію з тканими виробами зі Стіни.

Слава про Клембівську вишивку давно вже ходить світом, тому наступна зупника – Клембівка. Учасники поспішили побачити феномен села, де вишивальниці були майже в кожній хаті. Клембівська народна вишивка має цілісну і багато­гранну орнаментну традицію, яка є продуктом споконвічної етнічної культури Поділля зокрема і українського народу в цілому. Переглянули документальний фільм, зустрілися з вишивальницями, які багато років зберігають тонкощі майстерності, її символізму, та долучилися до майстер-класу вишивки «низзю».

На завершення дня відвідали Ямпільський музей образотворчого мистецтва. В музейній експозиції представлені вироби традиційних ремесел Ямпільщини: вишивки, писанки, плетіння із сіл Клембівка, Дзигівка, Цекинівка, Писарівка, Довжки та інших. Долучилися до майстер-класу від Олесі Стоян, яка показала технологію виготовлення травленої писанки. За 4 роки своєї творчої діяльності Олеся досягла значних успіхів та навіть розписала 9 комплектів яєць для офісу Президента.

19 червня

Учасники провели день в місці сили – в селі Буша, Ямпільського району. Тут створено Державний історико-культурний заповідник «Буша» на основі комплексу об’єктів культурної спадщини. Учасники відвідали парк кам’яної скульптури просто неба, Подільську хата, Художній музей, Скельний монастир. Музей ткацтва став кульмінаційним моментом, адже учасники не просто насолодилися простором з верстатами, килимами, веретками, рушниками, а й відчули ткацьке ремесло, спробувавши попрацювати за верстатом.

Завершили подорож візитом до художниці Світлани Телець у «Арт-драбину». Вінничанка тут створила галерею, а зі старої хатини – будиночок з каміном і багато-багато іншого, усе засаджено лавандою, панує спокій та творча легка енергетика. 

______________________

Ця освітня поїздка стала справжнім натхненням для учасників, відкриваючи їм тонкощі та красу традиційних українських ремесел. Вони повертаються з новими ідеями, враженнями та переосмисленням своєї діяльності, що сприятиме розвитку їхніх креативних та професійних навичок. Поїздка стала важливим кроком у збереженні та відновленні культурної спадщини України, залучаючи нові покоління до традиційних ремесел та сприяючи розвитку малих громад. 

______________________ 

Проєкт “Міфологізація Трипілля” реалізовує #ФондЦеКрафт у співпраці з #АРРТОТГ та громадами кластеру #ШляхамиТрипільськоїПраматері в рамках перемоги у «Makers Innovation Award».

«Makers Innovation Award» організована @betterplacelab  та Future Challenges у рамках проєкту #TOLOCAR, який фінансується Урядом Німеччини @bmz_bund та реалізується GIZ за підтримки At Stake gGmbH у тісній співпраці з українськими та міжнародними партнерами.

#Міфологізація_Трипілля



ukУкраїнська