Результати за 9-місячним проєктом Школи змінотворців 2024

Мета проекту

Проєкт «Школа змінотворців» 2024 став важливою ініціативою для підтримки активних громадян, представників органів місцевого самоврядування, культурних та комунальних установ, підприємців та ВПО з Черкаської, Вінницької, Херсонської, Миколаївської та Одеської областей. Організаторами виступили Агенція регіонального розвитку Таврійського об’єднання територіальних громад за підтримки International Trade Centre  в рамках проєкту «Підвищення економічної стійкості громад, що постраждали під час війни», який фінансується урядом Японії АРР ТОТГ. Проект має три рівні дії та спрямований на побудову платформи для навчання та міжсекторальної взаємодії, розвиток активних громадян через впровадження нових ідей, соціальних ініціатив та бізнесових рішень через проєктний менеджмент.

Основне навчання протягом червня-листопада 2024-го року проходило у форматі трьох п’ятиденних навчальних блоків для кожного з потоків трьох шкіл (Школа змінотворіцв Черкащина, Школа змінотворців Вінниччина та Школа змінотворців Херсонщина, Миколаївщина, Одещина), які поєднували інтенсивну офлайн-роботу та подальший супровід онлайн. До заходів проєкту офлайн та онлайн долучилось 227 осіб, які представляли різні категорії активного населення: це були активісти, які прагнуть реалізовувати соціальні ініціативи, підприємці, які перебувають на стадії створення або розвитку своїх проєктів, представники громадських організацій, сфер культури, представники органів місцевого самоврядування, які хочуть покращувати свої громади.

Ключовим у проєкті стало навчання 45-ти змінотворців з п’яти регіонів України. Освітні заходи Шкіл змінотворців у цих регіонах ми проводили на базі 7 громад - Уманська, Крижопільська, Гайсинська, Брацлавська, Коблівська, Крижанівська, Таїровська. Локальні дослідницькі заходи, як ми це називаємо робота «у полі» або краш-тестування громад, були проведені у 58 локаціях приймаючих і сусідніх громад, що дозволили протестувати нові ідеї та використати набуті знання на практиці в реальних умовах.

   

Наша улюблена статистика досягнень і оцінка впливу

За результатами фітбеку змінотворців, маємо таку статистику оцінки отриманих знань: 90% поставили максимальну оцінку за якість знань, отриманих під час тренінгів, щодо розуміння тематики, 83% учасників заявили про значне покращення знань, тоді як 17% зазначили, що їхнє розуміння дещо покращилося. У відповідь на питання про можливий економічний ефект 88,4% учасників зазначили, що тренінги допоможуть їм збільшити дохід або скласти план для цього, водночас 100% учасників підтвердили, що планують використовувати отримані знання у своїй діяльності.

Кожен з 45-ти учасників в рамках школи розробив мінімум по 2 проєкти (соціальний та комерційний), відповідно було сформовано понад 90 концептів проєктів та більшість із них обрахована та оформлена у повноцінні заявки за міжнародними стандартами. Важливо, що кожен проєкт відповідає потребам громади та особистим цілям учасника. Наразі за статистикою, яка буде до кінця оформлена на початку січня, на фінансування вже подано щонайменше 40 проєктів, частина з яких вже реалізовується або очікує на результати. 

Учасники підтвердили, що стали краще розуміти принципи регіонального розвитку, опанували основи проєктного менеджменту та отримали корисні інструменти для роботи у своїх громадах. Деякі з них, попри те, що поки не подають заявки на конкурси, досягли інших вагомих результатів: створено мінімум три громадські організації найбільш активними учасниками у Коблівській, Вапнярській та Миколаївській громадах, частина менеджерів тепер допомагають іншим у написанні проєктів і реалізації ідей, інші продовжують працювати над своїми бізнес-ініціативами, інтегрують нові напрямки діяльності на базі свої громадських організацій, комунальних установ, відділів туризму, інвестицій чи економіки.

Зазвичай Агенція проводить опитування за 6 місяців після завершення проєктів. Ми піклуємося про сталість і оцінюємо вплив наш і наших випускників. Тому які досягнення ще будуть подивимось навесні. А за минулорічних випускників ми радіємо, бо з 15 учасників минулого набору 7 почали писати і вигравати проєкти, реалізують спільні міжмуніципальні проєкти і навіть дружать громадами. А в громад вони залучили разом біля 5 млн грн. 

Що крім Школи змінотворців було ще у проєкті?

Окрім основної програми Школи, на початку проєкту було проведено Стратегічні сесії у Коблево, Біляївці, Чорноморському, Кривому Озері та Великій Долині, що залучили 152 особи (працівники ОМС, представники бізнесу, ФОПи, працівники комунальних установ, керівники, фермери) та допомогли отримати бачення розвитку та визначити ключові сильні сторони, проблеми громад, перспективи їхнього зростання, а також рівень комунікації й активності жителів.

 

Аби сприяти посиленню зв’язків між громадами та учасниками Шкіл і підвести підсумки за річною діяльністю АРР ТОТГ та проєкту міжмуніципальної співпраці Кластер “Шляхами Трипілської Праматері” додатково до запланованих заходів 18 жовтня в Ямполі було проведено Міжнародний форум «Туристичними Шляхами Українського Поділля». Захід зібрав біля 200 осіб, в тому числі біля 25 експертів-спікерів та модераторів. На форумі відбувся пітчинг п’яти проєктів менеджерів-змінотворців на панельній дискусії «Презентація проєктів, які реалізовують громади в період воєнного стану» у присутності Національного менеджера ІТС Марини Сидоренко. Решта менеджерів, які не виступали, презентували свої проєкти на банерах та налагоджували контакти з гостями форуму. Після всіх офлайн заходів і поїздок проєктні менеджери мали змогу продовжити навчання онлайн, зокрема, було проведено тренінг «Соціальна згуртованість і ненасильницька комунікація», спрямований на зміцнення взаємодії в громадах та підвищення ефективності комунікації між різними групами.

 

Що далі? 

Важливо відзначити, що всі учасники підкреслили свою готовність застосовувати отримані знання у своїй діяльності - як у соціальних ініціативах, так і в бізнес-проєктах. Таким чином, проєкт створив умови для зростання нових лідерів, які продовжать втілювати свої ідеї та розвивати місцеві ініціативи.

Наша Агенція впроваджує проєкт Школа змінотворців вже другий рік поспіль. Цього року ми додали декілька нових підходів та фішок. Так наприклад крім класичного мозкового штурму для Брацлавської, Коблевської та Крижанівської громад ми з менеджерами провели повноцінні візійно-стратегічні сесії. Команди уточнювали, оновлювали бачення розвитку громад і відповідно до цього створили перелік концепцій проєктів та переліки ідей що змінити в управлінні та інфраструктурі, аби громада швидше втілювала актуалізовану візію.  

Другою фішкою цього року було міксування учасників з різних областей. Неочікувано для нас, це створило потужний синергетичний ефект, підвищило конкуренцію серед учасників і в цілому привело до кращих результатів, ніж коли Школи реалізовуються тільки в одній області. 

В нас є ще ідеї для наступних потоків і ми впевнені, що вони також покращать динаміку і результативність. Та як казали учасники Південного набору, “головне не зупиняйтесь і запрошуйте нас ще і ще, бо дуже все цікаво і корисно!”

  Агенція регіонального розвитку Таврійського об'єднання територіальних громад впроваджує проєкт «Школа змінотворців 2.0» в межах проєкту International Trade Centre "Підвищення економічної стійкості громад, що постраждали під час війни", який фінансується урядом Японії. #школа_змінотворців_2024

 



Comments are closed.

ukУкраїнська