УМАНЩИНА: ТОЧКИ ЕКОНОМІЧНОГО ЗРОСТАННЯ ТЕРИТОРІЇ ПІД ЧАС ВІЙНИ

Аналітично – стратегічний документ “Уманщина – точки економічного зростання  території під час війни” був створений як продукт проекту, котрий виконувала команда АРР ТОТГ влітку 2022 року у Ладижинській, Дмитрушківській, Паланській і Уманській громадах Уманського району черкаської області. Документ містить повну аналітику опитувань під час польових досліджень думок бізнесу, переселенців і місцевих органів самовряжування на їх бачення вирішення проблем економічного характеру і ВПО під час війни і потім, коли війна закінчиться. В рамках проекту були проведені освітні заходи для ВПО, громадських активістів і бізнесу зі створення актуальних проектів і пошуку фінансування для них, а також стратегічні сесії в громадах. Фінальним заходом проекту був економічний форум в Умані. Документ містить азалітичні дані, розроблені візії і пропозиції проектів для вказаних громад і регіону.

З документу:

Вступ

Чому для реалізації проекту ”Точки економічного зростання громад під час воєнного періоду” обрали саме Черкаську область?

Відповідь очевидна: тому що – це центральна Україна. Саме тут, менше ніж 100 км від Уманського району, на околицях м. Шпола Черкаської області знаходиться географічний центр нашої Батьківщини.

Черкащина, як рівновіддалене місце від кордонів агресивних ворожих країн — росії та білорусі, як серце країни, стала прихистком для тисяч родин, що бажали убезпечити своє життя.

Але і тому, що тут поки що немає спеціальних регіональних програм підтримки бізнесу, і це в регіоні, де багато переселенців, котрі не хочуть їхати далеко від своїх домівок. Черкащина також стала місцем куди переїхали деякі вітчизняні підприємства.

Наприклад, сюди з Харкова був евакуйований знаний виробник морозива – підприємство “Хладік”. Однак, слід відзначити, що Міністерство економіки України згідно Постанови Кабінету Міністрів №305i від 17.03.2022 р. та розпорядженням Кабінету Міністрів №246-р від 25.03.2022р. не внесло Черкаську область у перелік областей, які підпадають під програму підтримки релокації підприємств з територій, де відбуваються бойові дії.

Уманщина, як регіон, куди був спрямований переїзд українських підприємств і де не діяла державна програма релокації, самотужки вирішувала весь комплекс питань облаштування роботи підприємств на новому місці, ще й в умовах воєнного часу та значного скорочення бюджетів.

Окремим, і скоріше найважливішим, напрямком цієї роботи стало вирішення питань гуманітарної підтримки внутрішньо переміщених осіб.

Після шоку перших місяців стало зрозумілим, що запеклі військові дії триватимуть ще довго, і що до “просто гуманітарних” питань – надання житла, їжі, доступу до середньої освіти, медицини – додаються питання працевлаштування або започаткування бізнесу.

Метою проекту у широкому сенсі є:

  1. Аналіз інституціональної спроможності органів місцевого самоврядування обраних територіальних громад Черкаської області по супроводу процесу релокації.
  2. Аналіз можливостей територій по створенню робочих місць для прибулих, по започаткуванню малого та мікро бізнесу тощо.
  3. Навчання усіх зацікавлених сторін різним аспектам підприємливої діяльності.
  4. Згуртування громад заради перемоги на економічному фронті, заради зростання економічного потенціалу Черкащини, нарощування спільних зусиль задля добробуту, створення коаліцій та взаємодопомоги.
  5. Напрацювання сталих процедур та процесів по релокації бізнеса за рахунок дій органів місцевого самоврядування.

Виконавці проєкту, як громадська організація з регіонального розвитку, взяла на себе відповідальність у побудові основ для економічних точок зростання в обраних громадах під час війни і створенні бачення подальших дій для попередження економічної кризи. Головні рекомендації проекту були народженні у спільній роботі з представниками органів місцевого самоврядування, з представниками бізнесових кіл та активними представниками ВПО через проведення активних стратегічних сесій, спілкування та мотивацію місцевих спільнот, які ї є співрозробниками продуктів проєкту.

Читати документ онлайн Дорожня мапа релокації бізнесу



ukУкраїнська