Агенція регіонального розвитку Таврійського об’єднання територіальних громад продовжує підтримувати Херсонщину. За мирних часів ми займаємося економічним розвитком територій, але у часи війни фокус змістився на процеси демократії й гуманітарні місії, хоча економіку вважаємо головним рушієм розвитку як людей і територій, так і свідомості нації. Опитування ми робимо постійно для того, аби розуміти як відбудовувати потім і з ким наш Південь. А публікації створені в рамках проєкту Підтримка «Громадської ініціативи «За чесну і прозору митницю» в котрій є від 2020 року.
Представники команди АРР ТОТГ сьогодні є і на підконтрольній території, і ще там – в окупації. Тому ми можемо вірогідно і швидко, коли є зв’язок, дізнаватися як росіяни поводять себе, який стан в окупованих територіях, на пунктах пропуску на підконтрольну територію і на виїзді у Крим. Нижче наводимо тези за декількома інтерв’ю, зробленими у вересні 2022 року.
І. Бесіда з працівником органів місцевого самоврядування Скадовської міськради.
Дана людина разом з родиною виїжджали з окупованої території на початку вересня днів назад у супроводі двох чоловіків, котрі регулярно їздять на окуповану територію, і вивозять звідти людей. Виїхали безплатно, ніхто нічого не взяв ні з російської сторони, ні з української. Шлях був через Василівку. Опитуваний розповів про життя в окупації Скадовського району – головною тезою було зараз життя щодо забезпечення більш менш наладилось.
- Пенсіонери у своїй більшості пішли на змову з окупантами – ті платять по 10 000 рублів пенсію, і пенсіонери почали надавати свої персональні дані. Щобільше, вони паралельно отримують і українську пенсію. Приходять на запис на дрова та вугілля
- Останнім часом почали на заправці ОККО продавати солярку, бензин та газ. Це означає, що попри перебиті комунікації підвіз все ще присутній.
- Більшість великих агропідприємців залишились на тій території.
- Крок за кроком усіх лідерів громадської думки (ЛГД) схиляти до співпраці. Не йдеш на співпрацю – на підвал у катівню. Більшість каже ні, проте є різні люди. Сам Шаповал Олександр Миколайович довго сидів на підвалі в Новій Каховці.
ІІ. Зустріч з підприємцем що переїхав і зайнявся гуманітарною допомогою у Кривому Розі. До війни мів власником великого бізнесу в аграрній сфері, мав понад 10 000 га землі).
- В Херсоні залишилась велика кількість соняшника та зерна ще з попереднього року. Все що можна було б потім продають весною так і не реалізували.
- Що залишилось після цих жнив невідомо. Щось розкрали, щось лежить в буртах, що з ним буде незрозуміло.
- Зараз повністю весь час займає волонтерська робота. В середньому 1 раз у 2 дні розвозять по селах не менше 500 продовольчих наборів.
- Опитуваний має свідчення про перевезення людей: в місяць перевізник тратить на все до 250 тисяч гривень і з цих обставин має дуже натягнуті відносини з місцевою та Херсонською владою.
- На окупованій території, якщо не має світла, то росіяни приходять до РЕС і каже «не буде завтра світла – ми знаємо де ви живете – прийдемо до вас. І на ранок як правило світло є. Так з насильством та під дулом автомата, проте є. А у нас село звільнили – приходить староста і починає чекати тижнями, поки йому/їй зроблять актировку в Києві, чому провести світло не вдається.
- Ситуація дуже непроста: кожен день в окупації, а потім на відвойованій території повинен мати якісну складову змін в управлінні. Більшість з тих, хто спочатку все кинув та виїхав, а зараз повертаються на деокуповану територію вважають, що і далі буде так, як до війни, коли управлінці допустили те, що сталося, втікали й кинули людей напризволяще, а сьогодні, завдяки ЗСУ повернулися, і починають творити теж саме, що було до війни.
- Опитуваний скаржився на те, що представники чинної влади з Херсонської обласної адміністрації час від часу протидіють веденню гуманітарної діяльності.
Під час поїздки до Кривого Рогу представники АРР ТОТГ відвідали шелтер для жителів Херсонщини, який робить велику кількість важкої технічної роботи. В самі важкі часи в центрі жило і харчувалось 167 осіб. Центр зробили із колишнього магазину. Провели газ, поставили туалети, душові, пральню, кухню, є дитяча та столова. У вересня там живуть люди, які щойно виїхали.
ІІІ. Зустріч з колишнім працівником ОМС Кочубеївської громади.
- Цитата «На окупованих територіях з кожним днем все страшніше і страшніше. Потрібно максимально швидко відвойовувати ті території».
- Людям котрі залишились жити в Асканія-Нова все одно від якої партії чи політичної сили прийшла допомога, головне швидше та ефективніше.
- Цитата «Стоїть питання створення Фронту Національної Єдності України – або виживемо, або вмремо разом (це моя ідея, проте, дивлячись на всі ці проблеми, думаю що потрібно щось таке)».
ІV. Жителі які жили на кордоні з Кримом з Присиваської ТГ, котра має спільний кордон з громадою Асканія-Нова. Анонімне опитування працівника ОМС громади, колишнього ВПО з Донбасу.
- За інформацією жителів керівник Присиваської Територіальної громади Сергій Кліщевський пішов на співпрацю з окупантами (свідомо чи несвідомо).
- До них приїхали роздавати гуманітарну допомогу, розказували що росія назавжди, що проведуть в громаду газ, дадуть воду та харчі.
- Які питання ставити на допитах активістів і інших жителів з проукраїнською позицією:
- де бувала;
- якщо була за кордоном, хто куратор;
- на кого працюєш;
- хто координує роботу;
- на вибір дали 3 варіанти: співпраця, «в расход», виїзд.
- 5 людей виїхало через Крим. Чоловіків забрали та протягом 5 годин допитували. Перевіряли все від татуювань до висловів в соціальних мережах. Правда, спеціальної техніки на той час у них не було, і видалені файли бачити не могли. 4 дні їхали по росії, ще добу їх не пропускали в Естонію. Проте виїхали.
Опитування тих, хто виїжджав з Василівки.
- Як правило в колоні 10 машин.
- Випускають колонами.
- Хочеш швидше проїхати, тоді ставки наступні легковий автомобіль – 10 000 грн, мікроавтобус – 15 000 грн, великий автобус – 20 000 –25 000 грн, вантажівка – в середньому 50 000 грн. В разі оплати людей ставлять до 10 авто 11.
- На кінцевих блок-постах ФСБ вивертають геть всі речі й вантажі, перевіряють телефони, товари, що вивозять цивільні люди.
- Потім перші наші населені пункти, де є невідомі люди (не зрозумілі структури, є вірогідність що
Ціни на продукти на Лівобережній Херсонщині на 15 .09. (ціни магазину):
- Січка рисова 800 грамів – 15 грн.
- Житня 750 грамів – 8 грн.
- Манка 800 грамів – 24 грн.
- Горох 800 грамів – 11 грн.
- Перловка 800 грамів – 9 грн.
- Пшоно 800 грамів – 18 грн.
- Пшенична 800 грамів – 8 грн.
- Цукор 800 грамів – 43 грн.
- Гречка 800 грамів – 55 грн.
- Соль руська 1 кг – 22 грн.
- Мука 1 кг – 22 грн.
- Макарони руські 1 кг – 51 грн.
- Олія соняшникова руська 900 грамів – 74 грн.
- Томат паста склобанка 480 грамів – 39 грн.
- Масло вершкове руське 200 грамів – 80 грн.
- Туалетний папір 20 грн/шт.
- М’ясо 220 грн/кг,
- Кисломолочний сир – 100 грн/кг
Ціни на 28 вересня
- Цукор український 1 кг – 52 грн, російський – 55 грн.
- Крупи різні (житня 750 г – 10 грн, горох 800 г – 14 грн, перловка 800 г – 10 грн, пшоно 800 г по 22 грн)
- Рис 1 кг – 50 грн.
- Борошно 1 кг – 25 грн.
- Олія 1 літр – 75 грн.
- Кисломолочний сир 1 кг – 100 грн.
- М’ясо 0,75 кг – 170 грн.
- Масло вершкове 200 грн – 80 грн.
- Мило 1 – 25 грн.
- Шампунь простий 1 шт – 80 грн.
- Туалетний папір 1 шт – 20 грн.
- Зубна паста 1 шт – 60 грн.
VII. Ситуація на Лівобережній Херсонщині з точки зору митниці та місцевого підприємництва:
- Більшість сильних підприємців від регіону сидить на підвалі.
- Брати Давиденки Ігор та Сергій, Ігоря ніби випустили, Сергія досі катують. Сидить також колишній мер нової Каховки Олександр Лук’яненко та багато інших.
- Бізнесу як такого немає.
- Вивозять тільки зерно, і тільки ті, хто співпрацює з окупантом.
- Ціни на овочі настільки низькі, котрі унеможливлюють спроможність фермерів до виживання у нових посівних сезонах: 6,5- цибуля в херсонській області, 6,5 – цибуля в Криму, 5 – цибуля в краснодарському краї.
- Томат в основному у херсонських виробників згнив на полях
- Ранні морква та буряк згнили на полях – не було сенсу вибирати
- Осінні ще не зрозуміло, проте можливо теж саме
- Херсонський кавун пропонували в цьому році максимум по 40-50 копійок – дорожче не брали.
- Більш менш в цьому році буде мати ціну цибуля – її було посіяно мало, і скоріше всього будуть навіть завозити з Росії.
- Картопля – 7-8 гривень, в Криму 6, проте довго везти. Але пізніше все одно будуть завозити з Криму – не вистачатиме.
- Капуста дорога, бо мало – 12-14 гривень, в Херсоні до 20 грн.
- Ніякої митниці не існує – домовився, маєш ТТН – вези.
- Завозити та вивозити товар, якщо маєш певні домовленості та товарно-транспортні накладні без проблем.
- Банки не працюють.
- Під 1 вересня усім хто йде в школу почали давати кошти – 10 000 рублів. Найбільше в школу пішло циган – навіть 5-літніх тягнуть, деякі записані в різних громадах і всюди одержують кошти. Такий собі циганський спротив економічним окупантам.
- Більшість продуктів з Криму – консерви, молочка, інше.
- З місцевих працюють: Любимівка – молочна ферма (кисломолочний сир, вершкове масло, молоко), «Каховські ковбаси», «Вода Каховка», російське пиво, російські алкогольні напої, російські тютюнові вироби, крупи й борошно – українські.
ВИСНОВКИ після 1 місяця проєкту:
- На територіях окупованих давно є певний паритет – те що на територіях ще можна виробляти – борошно, крупи, м’ясо, сир. Інше – віддають на відкуп нашим
- Більшість високомаржинальних товарів забрали собі, там де ціна/тонну/кілометр висока – масло вершкове, частина олії, алкогольні напої, цигарки, ліки, сірники – забрали собі, і враховуючи, що ні кордону, ні зборів немає одержують надприбутки.
- Наші можуть конкурувати з росіянами або колаборантами тільки тоді, коли самі готові піти на колаборацію – нормальну ціну підприємстві платять тільки тоді, коли воно перереєструється по російському законодавству та буде працювати безготівково.
- Сьогодні найкраще в окупованих територіях живуть пенсіонери: одержують по 10 000 рублів від окупантів, при конвертації 1 рубль – майже 1 гривня, одержують українську пенсію, ні за які комунальні послуги не платять, за більшість українських товарів платять копійки та живуть як при комунізмі, реально вони сьогодні починають любити Путіна.