25 Грудня 2022
Стаття основана на аналітиці поїздки Павла Ярмій у Запоріжжя в середині грудня 2022 року, спілкування з волонтерами та переселенцями. Опитування людей відбувалося в рамках проекту Підтримка «Громадської ініціативи За чесну та прозору митницю”
Проговорив з волонтерським штабом та людьми, які виїхали через Василівку
В середньому при хорошій погоді випускають зараз по 10-15 автомобілей. При цьому можуть не випустити нікого.
Раніше була домовленість і випускали через Василівку по 50 автомобілей з кожного напрямку: Запорізька частина області (окупована), Донбас, Херсонська частина окупованої території.
Дозволяли мікроавтобуси та автомобілі до 9 осіб.
Чи була корупція з тієї сторони? Так, якщо наші перевізники змогли домовитися. На пропускному пункті стояти тиждень і тебе не будуть пропускати без об’єктивних причин. Все вирішується на місці – для цього орки максимально ускладнюють процедури. По багатьох свідченням тих людей, хто перетинав пункт пропуску у Василівці, росіяни хочуть щоби їм платили. Історія приклад: до пункту під’їхали два мікроавтобуси з людьми, людей висадили й почали вимагати аби приїхав на місце власник автобусів і показав ліцензію на перевезення громадян. Автобуси досі стоять на штрафмайданчику.
Перевізники багато хто платить, щоби проїхати скоріше, щоб менше шманали – або їх можуть не пропустити.
Як приклад розказали за один міжнародний фонд, який погодився платити не тільки перевізнику, але й оркам, аби тільки швидше вивезти людей. В середньому, в залежності від зміни на пропускному пункті платять від 4000 до 8000 російських рублів. В такому варіанті вивозять до 30 осіб автобусом.
На окупованій території ще досить людей, які хочуть виїхати. Але вони не мають власних автомобілів аби переїжджати через Василівку і недостатньо коштів аби їхати в Україну через Крим – росію – Європу.
Корупція з нашої сторони – є тільки в основному на в’їзд, платять ті, хто хоче швидше, без черги повернутись на окуповану територію. В більшості ці методи обирають перевізники, частина бізнесменів, а також частина простих людей, які для себе не змогли знайти місце роботи й проживання на підконтрольній Україні території. Їх дуже мало, але вони є.
Після удару по комендатурі, її прибрали зі старого місця, пішов безлад, і на цьому теж хтось підробляє. Спочатку 2-3 тижні взагалі ніхто не виїжджав – чекали, велика черга. Чия в цьому питання відповідальність – незрозуміло.
Система приймання біженців з окупованої території досить заплутана. В місті діють центри обласного підпорядкування, місцевого і волонтерські центри. Від ОВА раніше був «Козак Центр», зараз там залишилось тільки склад. Зараз основний центр переїхав в технічний ліцей на Космічну . Місця небагато в порівняні з попереднім, проте тут же є і місце видачі гарячої їжі, й імпровізоване кафе. Тут проходять процедуру перевірки. Наступають певні фільтраційні моменти. Тут же чергують психологічна служба та служба первинної допомоги з медикаментами. Після реєстрації людей за потреби розподіляють у дитсадки та в хостели.
Щодо жителів Херсонщини, які виїжджають зараз з окупованої території, то в Запоріжжі ними на зараз (початок грудня 2022) опікуються тільки структури Запорізької ОВА, а також можна звернутися ,по можливості, або в центр підтримки Пологівської громади в Палаці Культури «Орбіта» вул. Лермонтова 9, або в центр Широкінської громади вул. Розенталя 7. До недавнього, в Запоріжжі працював Херсонський центр підтримки біженців під керівництвом Романа Головні (радника – заступника Ігоря Колихаєва). Проте зараз, у зв’язку з відсутністю фінансування їхній хостел закрився. Зараз в Запоріжжі мінімум 200 сімей з Херсонської області, люди постійно прибувають, проте можливості підтримати їх зараз у волонтерів немає. Це приблизно 1100-1500 жителів. І якщо за донецьких топить «Я Маріуполь», то херсонці звертаються або в обласний центр, або стараються розв’язувати питання самостійно.
Процедура перетину КП з перевізником
Є певна Гугл-форма, в якій потрібно заповнити всі питання, проставленні в ній. Її роздають «по сітці» (ред., в онлайн-групах). Після заповнення, форма перевіряється, вносяться певні зміни. Клієнтам пропонують ознайомитися з оновленим набором відповідей, які він має прийняти та вивчити для легшого перетину контрольних пунктів. Серед них багато стандартних:
Все це потрібно правильно проговорити при перевірці на контрольному пункті.
Скидають маршрут, як буде їхати автобус, хто не по маршруту – до певної зупинки повинен дібратись сам і чекати автобус. Автобус приїхав – заплатили – сіли та поїхали.
Процедура перетину КП власним транспортом
Заповняєш папери та подаєш на виїзд, можна у своєму місті, проте є проблеми.
В основному заповнюють або в Мелітополі, або в Василівці.
Приблизно 10 днів чекаєш відповіді.
Коли підходить твоя черга, приїжджаєш на блокпост «Василівка», пропускають в сіру зону. Перевіряють майже все, включаючи телефони, ноутбуки та інше. Можуть роздягати догола та перетрусити всі речі, якщо не сподобався, або на тебе підозра.
Якщо все більш менш «ок» – випускають і чоловіків. До референдуму не всіх молодих чоловіків випускали, тільки з білими білетами, зараз ніби все норм.
Основний висновок: виїхати можливо , за кошти це зробити набагато легше, бо там ти нікому не потрібен, особливо росіянам. Головне, як потім тут – де, куди, як, за що?
Раніше, коли йшли переселенці через Давидів Брід в місті був супер шелтер – центр, який створив підприємець, і яким управляли як підприємством: все чітко і скоординовано. Тому він був успішний та ефективний. Провів нову зустріч з Йосипенко Ігорем аби спитати чи працює, що та як. Чесно кажучи я був здивований – ні, не працюють, закрили, тому що ніякої підтримки від місцевої влади, як і від ОВА Херсонщини, з його слів, не було. Власними силами – втомився. Стидно сказати, але з шелтера місцева влада навіть брала ціну за землю, як за торговий майданчик. Повне розчарування, а у мене ще один висновок, можливо поспішний.
Таке враження, що допоки перші 4-5 місяців владі було важко справлятися з ВПО, та й не завжди знала що та як робити, вона максимально дозволила це робити волонтерам та волонтерським групам. Потім придивилась, багато чого навчилась, впевнилась у перемозі, і сьогодні потихеньку, проте системно, перебирає роботу з ВПО на себе. З одного боку все правильно, так і повинно було б бути, у них є кошти та повноваження для цього. З іншого боку, від зустрічі з певними колами волонтерів повіяло певною образою, що коли були потрібні – працюйте, а зараз не всім і спасибі сказали.