Херсонський центр розвитку громад в Умані – місце підтримки активістів і бізнесу


12 September 2022


Павло Ярмій на Форму в Умані

Стаття написана головою ГО “АРР ТОТГ” Павло Ярмій як коротке представлення діяльності команди агенції за півроку війни в Україні: від двох місяців окупації, створення офісу підтримки ВПО і релокованого бізнесу “Херсонський центр розвитку громад” та проєктів для підтримки окупованих територій і бізнесу під час війни.  

Про переїзд і формування нової реальності

Пригадую, коли я 24 квітня, на Пасху, виїхав на вільну територію, уже підвечір, коли останні пасажири вийшли (молода сім’я з маленькою дитиною), я в невеликому смт Ярмолинці вперше зайшов в місцевий маркет. Шок. Це просто дуже мале розуміння того, що я отримав, коли зрозумів, що знову опинився в цивілізованому світі. І це після того, коли ти часами стояв за хлібом біля магазину в окупації та після абсолютно пустих полиць в магазинах – ти бачиш заповнені полиці товарами, люди, які п’ють  каву, пиво, відпочивають в барах, святкують.

А ти стоїш і дивишся на це все. А всередині важкий клубок емоцій, який так і не розмотується, і тобі хочеться кричати: люди, що ви робите, чому ви такі, невже вам не зрозуміло, що так не можна зараз? Я довго стояв і не міг заставити себе їхати дальше, на могили батьків, заради чого я і поїхав так далеко.

Але все проходить з часом.

Я не хочу писати, що та як ми робили ті 2 місяці в окупації, і що та як ми робимо сьогодні, і будемо старатись робити і в подальшому, до тих пір, допоки не будуть звільнені наші території. Колись моя мати, царство їй небесне, часто говорила, що добро та правда тихі, а тільки брехня дуже галаслива. Хоча деколи було цікаво – скільки разів представники влади розказували як важко там, на окупованих територіях щось робити, і як їх не пропускають туди та не дають можливостей. І як їм не зрозуміло, а як це ми там робимо.

Для мене все дуже просто. Для влади головне процес «ми ж хотіли зробити, робили, але не получилось», а для бізнесу все набагато простіше та прагматичніше – це питання результату. А результатом були продукти та медикаменти для дітей-сиріт, інвалідів та пенсіонерів. Це теж колись вчила мати – допомагати потрібно в першу чергу дітям (вони ще не можуть працювати), пенсіонерам (вони уже не можуть працювати) та інвалідам (тим, які взагалі не в змозі працювати).

Ред.: За період від 24 лютого до 1 вересня командою АРР ТОТГ за підтримки активістів, благодійників і бізнесу було надано 9161 продуктових набори. Отримувачі –  люди соціальної групи громад Каховського і Генічеського районів Херсонської обл.: діти з інвалідністю, люди пенсійного віку і лікарні. Детальні звіти будуть опубліковані після повної деокупації півдня, наразі інформація не публічна для убеспечення жіттів жителів Херсонщини.

Як вбудуватись бізнесу і громадським організаціям у нові громади в Україні

28 квітня, майже одразу після переїзду, наша команда представників ГО «АРР ТОТГ», БФ «Це Крафт» та ХОБФ «Об’єднання» зробила візит до міського голови Умані Ірини Плетньової, під час якого вона спочатку попросила своїх спеціалістів нам допомогти з гуманітарними питаннями. І була досить здивована тим, що ми в першу чергу прийшли не просити, а просто представити наші організації, які переїхали з Херсонщини, познайомитись, та згідно SWOT- аналізу, який ми робили під час переміщення до Умані, запропонувати співпрацю.

Я бачив певну недовіру з боку міського голови і навіть розумів чому: більшість ВПО в основному в той час ідентифікували себе в місті як ті, хто  потребував певної підтримки – гуманітарної, економічної, психологічної.

І уявляю її здивування, коли рівно через місяць ми запросили її на відкриття нашого офісу – Херсонського центру розвитку громад в центрі міста Умань за адресою Садова 4. І ми щиро дякуємо міському голові Умані Ірині Плетньовій, голові Уманської РВА  Миклащуку Ігорю, секретарю міської ради Нової Каховки Дмитру Васильєву, заступнику Голови Каховської районної ради Людмилі Васильєвій, київському експерту з регіонального розвитку Андрію Гінкулу і представникам бізнесу та громадськості Уманщини за участь в презентації нашого офісу.

Ми розказали про проєкти і пріоритети діяльності до війни, наші компетенції та про плани робити в Умані та по всій Україні. Основним акцентом було представлення попередньої роботи над економічним розвитком Херсонщини після її деокупації. І ще раз – ще 27 травня в Умані, в присутності посадових осіб Умані, Уманського району, Нової Каховки та Каховського району було відкрито Херсонський центр розвитку громад без жодної копійки державних коштів і без підтримки бізнесу Херсонщини. Це була спільна робота 3-х громадських організацій для підтримки не тільки ВПО з Херсонщини, але і для уманчан та переселенців з інших регіонів України.

Реалізація проєктів для розвитку бізнесу і ВПО у новій території в перші місяці після переїзду

В травні ми запропонували спільно робити розвиткові проекти, які ми бачили можливими для реалізації в ці часи, і першим став проект по релокації бізнес проекту – маркетплейсової площадки продажу крафтових продуктів «Це Крафт» з Нової Каховки в Умань. Фактично на початку червня проект був запущений.  А з 15 червня ми уже запускали інший проект по підтримці ВПО і місцевого мікро-бізнесу для релокації і розвитку підприємницьких ініціатив на території 4 навколишніх територіальних громад – Уманської, Дмитрушківської, Ладижинської та Паланської «Точки економічного зростання під час воєнного періоду». Певен, це був чи не перший проект такого ґатунку, коли учасники ГО – вони ж ВПО, які досить довго працювали в окупації, захотіли сказати своє бачення проблем як переміщених осіб, так і по релокації бізнесу. Це зрозуміло – ми були довго в окупації, знаємо як там, виїхали на цю територію і  побачили як тут, бачимо позитивні речі і недоліки сьогоднішньої ситуації роботи з ВПО, пасивність ВПО, і розуміємо потреби та бачимо наскільки активні релокований бізнес, маємо бачення заходів інтеграції ВПО у громади для місцевої влади і місцевого бізнесу.

Це був супер крутий проект, думаю таких до цього часу було небагато. За два місяці 16 8-годинних днів тренінгів, по 4 дні в кожній громаді, більше 70 зустрічей офлайн з представниками громад, владою та місцевим бізнесом, відвідання більше 20 сіл та селищ, Як я кажу в таких випадках «На пузі проповзав всі ці землі» – шукали ініціативних людей, підприємців гттових співпрацювати, бізнес що готовий сказати своє бачення відкрито і покращувати себе і регіон. Паралельно йшов менторинг та написання проектів як на бізнес, так і на громадські проекти, аналіз громад та написання дорожньої карти по роботі з ВПО та релокації бізнесу на ці території.

Ми розпочали його 29 червня зі стратегічної сесії в Ладижинській громаді та закінчили 19 серпня Економічним форумом для ВПО-шників та релокованого та місцевого бізнесу і влади. Ми пишаємось я вдячні представникам міжнародних донорський і експертних організацій, котрі були присутні на Форумі в Умані “УМАНЩИНА ТОЧКИ ЕКОНОМІЧНОГО ЗРОСТАННЯ”:

  • Ігор Бураковський – голова Інституту економічних досліджень і політичних консультацій
  • Мар’яна Олеськів, голова Державної агенції розвитку туризму (ДАРТ)
  • Віра Недзведська, менеджерка програм МБО “Фонд Східна Європа”, “Як використати новий досвід та бути стійкими під час війни”
  • Сергій Пономарьов, представник програми GIZ “EU4Business: SME Competitiveness and Internationalisation“
  • Василь Полуйко, Президент Західноукраїнського ресурсного центру, «Проект підтримки переміщення виробничих потужностей ММСП у безпечні області України.
  • Олександр Осовець, керівник групи з допоміжних послуг Програма USAID Агро. «Інструменти Програми Агро по відновленню агробізнесу»
  • Олександр Юрчак – керівник Українського кластерного альянсу
  • Представник кластеру «Дністер 1362» – пану Ігору

Також дякуємо за виступ і мудре слово директору Історико-архітектурного заповіднику с. Легедзино Владиславу Васильовичу Чабанюку, Владиславу Мироновичу Давидюку – директору Державного історико-архітектурног заповідника «Стара Умань» і всім іншим спікерам у учасникам за активність.

Ми  сказали і місцевій владі, і ВПО, і місцевому бізнесу чесні речі:

  1. ВПО може і повинно бути не джерелом проблем для цих територій, а великим ресурсом, якщо до цього правильно підійти.
  2. Бізнес релокується туди, де його попередньо чекають, створюють певні умови та надають реальні можливості для розвитку.
  3. Україна після війни стане зовсім іншою країною і готуватись до цього потрібно зараз. Хто це швидше зрозуміє і запустить підготовчі процеси, той і стане точкою зростання в майбутньому.
  4. Особливо інноваційними будуть кластерні моделі розвитку територій, бо економічні сталі зв’язки здатні витримати виклики часу.

На Форумі, серед інших, були презентовані підготовленні спільно з нашими ГО проекти створення «Уманського ТІЦ», «Інститут розвитку міста Умань», розпочали роботу над створенням агро-туристичного кластеру «Шляхами трипільської Праматері». Ми також раді долучитися до роботи новоствореної координаційної ради по розвитку туризму в м. Умань. Всі ці результати вважаємо спільними досягненнями місцевої команди управлінців і нашої енергії, котра дуже хоче перемоги. Вірю, що всі ці ініціативи матимуть розвиток і стануть прикладом для наслідування.

Якщо вам цікаво було би бути присутніми на Форумі “Уманщина – точки економічного зростання” або ви хочите відновити презентації у пам’яті, тоді запрошуємо до перегляду відео:

Запис Форуму – відео 1

Запис Форуму – відео 2.

Людину підтримують не тільки кошти, люди тримаються вірою і цінностями

Трохи ще розкажу про діючий наш проєкт – також спільний з благодійним фондом «Це Крафт» і також для підтримки окупованих територій.

24 серпня в Умань приїхали 16 художників на арт резиденцію «Херсонщина – це Україна». Серед них є заслужені художники України, котрі входять в Спілку, і молоді імена. Всі пишуть в різних жанрах, але всі працювали задля звільнення окупованої Херсонщини. На сьогодні вони і місцеві митці створили колекцію в 65 картин. Ще художники, котрі не змогли приїхати передали близька 20 робіт. На сьогодні команда працює над каталогом, виставками по містах України цих робіт, далі – онлайн-аукціон і продаж мерчу (товарів з принтами) і NFT. Кошти підуть на ЗСУ і потім на відбудову культурних пам’ятників Півдня. Про це ще напишемо і вже запрошуємо долучитися як партнери для проведення виставки у вашому місті. Більше про проєкт «Херсонщина – це Україна» – https://itscraft.com.ua/kherson-tse-ukraina/. Все буде Україна! Головне кожному тримати свій фронт!

Виставка Херсонщина - це Україна

 



en_USEnglish