Локальна стратегія ефективного розвитку підприємництва та економічного розвитку громад кластерного типу


20 October 2021


9 жовтня на Форумі громад Каховського району, котрий проходив у Новій Каховці за ініціативи голови Херсонської обласної адміністрації Сергія Козира і за участі 4 міністрів України та одного замміністра, Павло Ярмій презентував концепт “Локальної Стратегії ефективного розвитку підприємництва та економічного розвитку громад кластерного типу”, котру експертна група АРР ТОТГ розробила для Каховського району у співпраці з представниками ОМС, бізнесу і науки.
Можна сказати, що робота кипіла останні місяці над документом, але це буде не правдою, адже місцевим економічним розвитком АРР Таврійського об’єднання територіальних громад займається більше 10 років, а Павло -більше 20 років. А розвитком туризму ми займаємося з 2008 року стратегічно для Каховщини, від 2018 року – через кластер «Соляна дорога», і від 2014 року через наші щорічні Конгреси і роад-шоу.
Можна сказати, що 9 жовтня 2021 відбулось визнання, що ідеї і стратегії агенції актуальні і нарешті знайшли підтримку у органів державної влади.
Якщо і ви підтримуєте ідею розвитку ваших громад через туризм і розвиток підприємництва, то підтримуйте ділом. Сподіваємося на те, що розроблену Стратегію пан Козир і Каховського районна адміністрація і Рада візьмуть у роботу та ми зможемо перейти до операційного плану та реальних дій.
За концепцією Стратегії запропоновано 5 стратегічних напрямків розвитку Каховщини і 4 кластери: аграрний, логістичний, туристичний і з переробки сільгосп-продукції у крафтові локальні товари з високою доданою вартістю.
Якщо управляюча компанія за підтримки голів ОМС і обласної адміністрації зможуть розпочати системну роботу над впровадженням стратегії, то протягом 5 років ми вийдемо на + 50 % надходжень у місцеві бюджети (за рахунок розвитку діючих підприємств і створення нових). Це не рекорд, адже навіть за писимістичним планом окрема галузь економіки туризм буде приносити +10% податків Щороку.
Так, є проблеми як подорожчання газу і недостатність зрошення, та для їх подолання вже у плані дій і озвучені сьогодні міністрами законопроекти і програми, котрі мають нам допомогти у їх вирішенні.

Публікуємо  ключові частини Стратегії

СТРАТЕГІЧНЕ БАЧЕННЯ, МІСІЯ ТА МЕТА СТРАТЕГІЇ

Стратегічне бачення Каховського району

Каховський район – край-легенда з комфортними умовами проживання, територія успішних підприємців-новаторів, платформа впровадження кращих практик економічного розвитку, місце порозуміння і партнерства влади, бізнесу і громади.

Mission: Каховщина – передова інноваційна територія аграрних і логістичних технологій і успішних підприємців України, серце кластерних систем і місце перетину ключових артерій автосполучення з плодово-овочевою скарбницею країни.

Мета Стратегії – впровадження ефективної моделі економічного розвитку Каховського району на основі інноваційних методів розвитку території через крастерний підхід і побудову сталий економічних зв’язків між бізнесом, владою, наукою і громадськістю на основі довіри і взаємовигоди.

СУТНІСТЬ КЛАСТЕРНОГО ПІДХОДУ ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ ТЕРИТОРІЙ

Мікро, мале і середнє підприємництво – ключове джерело сили та конкурентоздатності Херсонщини. Підприємницький, фермерський та промисловий актив району своєю наполегливістю здатні зрушити питання забезпечення комфортних умов та ефективного ведення бізнесу, встановлення прозорих та чесних правил в інвестиційній політиці на Херсонщині і, це особливо важливо, в невеликих громадах.

Важливим фактором розвитку є відстоювання інтересів та підтримка місцевого виробника системно, прозоро і з можливістю законної підтримки державної і місцевої влади бізнесу, а значить і громаді, напряму. Саме для планованого адаптивного швидко-реагуючого на зміни світової економіки управління такими великими системами і групами інтересів, як економіка району і регіону впроваджуються кластерний підхід.

Як правило кластерні моделі частіше  мають дві яскраво виділені складові – галузеву та територіальну:

– промисловий кластер – група споріднених взаємопов’язаних галузей промисловості та сфери послуг, що успішно спеціалізується на міжнародному поділі праці;

– регіональний кластер – це просторова агломерація схожих і взаємопов’язаних форм економічної діяльності, яка становить основу місцевого середовища, сприяє обміну знаннями, стимулює різні форми навчання і адаптації. Такі кластери звичайно складаються з малих і середніх підприємств. Центральний елемент їх успіху зосереджений у силі соціального капіталу і географічній близькості.

Ключові передумови щодо кластерного розвитку території

  1. Якщо приймається рішення щодо запуску пілотного проекту по розвитку території – саме перше – об’єднати групи інтересів різних цільових груп території, для цього визначити:
  • 2-3 традиційні галузі по смарт-спеціалізації, в яких територія дуже сильна (в Каховському районі це виробництво та переробка с/г продукції , туризм та логістика);
  • сильні лідери в цих галузях, які потенційно готові до кооперації, яка дасть певні переваги цій території (Агробізнес, Агропродукт, Грін Тім, Діамант, Каргіл, Чумак та інші);
  • розуміння необхідності змін у більшості керівників ТГ, які готові інвестувати час та кошти в подальший інноваційний розвиток території своїх громад;
  • навчальні заклади та НДО, які готові працювати в інтересах кластеру.

Натомість важливо попередити вплив факторів, що перешкоджають розвитку кластерів рів, а саме:

  • низька якість бізнес-клімату та рівня розвитку інфраструктури;
  • неадекватність освітніх та науково-дослідних програм потребам економіки;
  • слабкі зв’язки між виробничим сектором, освітніми та науковими організаціями;
  • низька ефективність галузевих та професійних організацій;
  • короткостроковий горизонт планування, в той час яку разі кластерного управління реальні вигоди від розвитку кластера з’являються не раніше ніж через 5-7 років.
  1. Через впровадження даної Стратегії ми об’єднаємо Каховський район з іншими регіонами та країнами максимальною кількість та якістю транспортних артерій. Для Каховського району це М-14 до Мелітополя, та Р-47 від Херсона до Генічеська, та траса від Шилової Балки до Нововоронцовки, а також якісний ремонт аеропорту та допомога в роботі над поверненням вантажо- та пасажирських перевезень по Дніпру.
  • Ми налагоджуємо комунікацію з місцевим бізнесом в рамках певних кластерних моделей, та пропонуємо їм, представникам навчальних закладів та ОМС систему співпраці , яка призведе до збільшення конкурентоспроможності місцевої продукції за рахунок формування товарних партій, спільній роботі по маркетингу, залученню державних коштів, страхуванню сільськогосподарських ризиків, співпраці з міжнародними грантовими проектами. Допомагаємо в формуванні команди по управлінню проектом та підготовці установчих документів та політик розвитку кластеру.
  1. Ми допомагаємо з співфінансуванням розвиткових проектів, підтримці регіонального та державного бюджетів системи сільськогосподарських кооперативів, підтримуємо ідею що недільних ярмарок крафтових продуктів для жителів Херсону.
  2. Допомагаємо відродити систему споживчих кооперативів, щоби вся продукція, вирощена на присадибних ділянках була продана чи перероблена, з достойною ціною для її виробника.
  3. Ми готові допомогти лобіювати інтереси місцевих товаровиробників, які в рамках корпоративної соціальної відповідальності бізнесу будуть готові допомагати у розвитку мікро та малого підприємництва, а також приймати активно розвивати території громад, на яких працює їх бізнес (як приклад – Агробізнес, Агропродукт, Македон, Сивашенергопром).

І нагадаємо нашу попередн діяльність у розбудові туристичного кластеру “Соляна дорога”

  • На початку 2014 команда ГО “АРР ТОТГ” розпочала системну роботу по створенню кластерної моделі розвитку туризму в Херсонській області. З нашої подачі була розпочата робота по започаткуванню «Таврійського туристичного конгресу», який став єдиною в області площадкою для зустрічі професіоналів у сфері розвитку туризму в нашому регіоні.
  • Перша ініціатива створення кластеру “зверху-вниз”: В рамках розвитку туристичної сфери регіону навесні 2014 року також нашої ініціативи в результаті переговорів з керівництвом департаменту туризму ОДА було випущене “Розпорядження ОДА № 225 від 16.04. 2014 року Про впровадження у Херсонській області пілотного проекту з розвитку в’їзного та внутрішнього туризму «Таврійський туристичний кластер» протягом 2014 – 2015 років Тут можна знайти це розпорядження  http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/XR140185.html
  • Розуміючи, що альтернативи кластерній моделі розвитку на даній території не існує, ГО “АРР ТОТГ” протягом 2015-2019 років додатково провела ще п’ять Таврійських туристичних конгресів, на яких крок за кроком проводили політику ознайомлення представників Каховського та Бериславських районів з техніками створення туристичних дестинацій та розвитку туризму в регіоні. За цей час на конгресі виступили більше 100 українських, американських та німецьких спеціалістів та експертів.
  • Друга ініціатива створення кластеру вже з тими громадами, з котрими ми працювали в темі регіонального економічного розвитку від 2014 року. В 2018 році ГО “АРР ТОТГ” стало ініціатором підписання 1-го в Херсонській області Договору про міжмуніципальне співробітництво між Присиваською, Асканійською та Тавричанською громадами «Кластер «Соляна дорога». 17 січня 2019 року в місті Нова Каховка був підписаний Меморандум  про співпрацю в рамках проекту «Туристичний кластер «Соляна дорога», яку уже підписали представники Асканія-Нова, Присиваської, Зеленопідської, Любиміської, Таричанської, Хрестівської, Новорайської територіальних громад, Новокаховської та Бериславської міських рад та ГО “АРР ТОТГ”. Через кілька тижнів до Меморандуму приєднались Херсонська ОДА, Міська рада Херсона, Національний заповідник Асканія-Нова, національні природні парки “Олешківські піски” та “Нижньодніпровський”. Тоді ж зусиллями ГО “АРР ТОТГ” була розроблена модель співпраці за моделлю зелених шляхів Greenways «Соляна дорога», розроблений  та запущений в роботу макет сайту https://www.arr.ks.ua/greenways/ , а також розроблено макет та надруковано 15 000 екземплярів карти «Соляна дорога», яка вперше була представлена на виставці UITT 2019 в Києві, та була на той період однією з самих креативних по рішенню. На жаль, протидія деяких представників управління туризму та курортів Херсонської ОДА, постійна зміна керівників ОДА та неповне розуміння значення туризму для регіону притормозило розвиток кластеру.

Запрошуємо до коментарів. Пропозиції можете надсилати на е-пошту [email protected]



en_USEnglish