Пошук ідентичності. Досвід Кластера «Шляхами Трипільської Праматері».


8 March 2024


Хто така «праматір»?

Ми всі часто чули, що як корабель назвеш, так він і попливе, і ще всі ми знаємо, що в фундаменті якісних та великих справ та подій лежать історичні або матеріальні основи. Це також відноситься і до кластерних моделей розвитку територій, однією з яких ми пропонуємо вважати агротуристичний кластер «Шляхами Трипільської Праматері». «Праматір» – це об’єднуючий фактор для більш ніж 15 громад Уманського та Звенигородського районів (Тальнівська громада) Черкаської області, яким це підходить найбільше, з центром в Умані. На жаль, українська меншовартість і те, що в нас російська імперія та СРСР системно вилучали з нашої історії та культури саме цінне, призвело до того, що здебільшого Трипілля та вся трипільська культура пов’язано в нашому світогляді з чимось малозначним, ми ніби повинні соромитись цього. А нам би задуматись було над тим, чому вбивали кращих спеціалістів по трипільській культурі чекісти, та чому все, що попередньо знаходили історичного на території України росіяни системно вивозили в Москву, де все або зникало, або фальсифікували, або згорало. Так було і з трипільською культурою: ну хіба могло щось бути цінним у тих «хохлів « ще більше 6 тисячоліть назад, коли в лісах московії ще навіть мавпи з дерев не злізли. Було. І дуже цінне. Але зрозуміти цінність чогось, можливо тільки тоді, коли ти щось таке ж важливе втратив. Ви тільки уявіть собі цю унікальну територію, на якій ще більше 6000 років назад уже були протоміста на площі 350 гектарів, в яких жили більше 15 000 людей! І це тут – на вашій території, більше 6000 років назад. На той час нічого подібного не було, ні в Вавилоні, ні в Китаї, ні в Межиріччі. Порівняйте – в XIII столітті в Києві – одному з найбільших столиць тодішньої Європи жило 50 000 чоловік, в Лондоні – Парижі- 20-30 000 людей.

Тут, на цій території люди зробили перші міста і це були унікальні поселення, так як тут були рівні права для всіх, тут панувала демократія та рівноправність. У 2012 р. біля с. Небелівка Кіровоградської області була відкритатрипільська споруда, яка стала найбільшою в ареалі культурного комплексу Кукутень-Трипілля (1200 м2) та найстарішою Храмовою будовою на Європейському континенті (4 000 – 3 900 до н.е.). Під тиском таких фактів міжнародна археологічна наукова спільнота у 2015 р. на ІІ Шанхайському всесвітньому археологічному конгресі внесла це відкриття до десятки найкращих у світі.

Чи не звідси ці поняття згодом прийшли в грецькі міста та в сьогоднішню європейську демократію. Можливо це було якраз тому, що у трипільців панував культ жінки – матері. Трипільці – були першими хто засівав територію України злаками. А їх система сівозмін використовується до сих пір. Трипільці вирощували пшеницю, жито, просо, ячмінь, сади. Вони приручили вже кіз, овець, коней, велику рогату худобу, вирощували свиней.

Трипільці вже тоді знали колесо та використовували парну упряж, що давало їм можливість одержувати дуже високі врожаї. А їхня унікальна кераміка з розписом і фігурки жінок богинь, які уособлювали собою родючість, Матір-природу, захист, все те, що до сьогодні пов’язано з жінкою. Тут в селі Доброводи був знайдений перший в світі гончарний горн, який наші предки винайшли на 3000 років раніше ніж греки. Ще їхні унікальні будівлі, зроблені з дерева та глини, з піччю посередині, яка обігрівала членів родини. Та щедро викрашені візерунками з сакральним смислом.

Якщо ми все це зберемо до купи, то ми всі побачимо величезну кількість споріднених рис між нами і нашими пращурами – трипільцями:

  • І ми, і вони були гордими та незалежними людьми, які найбільше в світі цінували рівність та справедливість.
  • І ми і вони є найкращими хліборобами в світі. І не дивно, що прото-міста з’явились на нашій землі, де без поливу можна було прогодувати таку велику кількість жителів їх міст.
  • Кераміка до цього часу є душею української нації, для цього досить подивитись на трипільську кераміку, а потім поїхати в Опішню та порівняти їх.
  • А українські будинки в наших селах, з дерева та глини, з пічкою всередині, покриті соломою та комишом, теплі взимку та прохолодні влітку. З глиняною долівкою, з покритою глиною стінами та побіленою фарбами – дуже екологічно, і ми знову повертаємось до такої моделі, але уже за великі гроші.
  • Але найбільше що нас єднає – це наші схожі погляди на наших жінок, наших дружин – берегинь українського роду. Це все звідти, від наших трипільських пращурів, від нашої Трипільської Праматері.

Агро туристичний кластер «Шляхами Трипільської Праматері» це не про минуле – це про віднайдення своєї ідентичності, свого славного історичного минулого, це про майбутнє нашої країни та наших дітей. Це про нарешті втрату нашої української меншовартості, нашої лубочної шароварщини, це про сприйняття історії, коли ми були першими і можемо цим гордитися. Це про те, чому ми такий народ, чому ми стали спартанцями 21 століття, і на зло нашим ворогам вмираємо, але не здаємо свою землю. Це тому, що ми пов’язані з цією землею більш ніж 6000 річним корінням, і ніхто не зможе нас перемогти, якщо ми самі не від’єднаємось від цієї пуповини. Це щось прадавнє, містичне, щось з тих часів коли люди жили на цій землі поруч з богинями. І їх називали Праматір. Наші трипільські Мадонни.

Після війни сюди приїдуть з усього світу, щоби зрозуміти феномен України. Зрозуміти за рахунок чого вистояли ці жителі цієї України у жорстокій та нерівній боротьбі проти російського мордору. На Україні уже є, та ще будуть агротуристичні кластери, але тільки у нас є можливість мати таку унікальну більш ніж 6000 тисячолітню історію з якою ніхто в світі не зможе сперечатись.

І тут буде працювати все:

  •  І виробництво аграрної продукції
  •  І вирощування великої та дрібної худоби
  •  І переробка продукції, створення великої кількості крафтових продуктів
  •  І відродження старих сіл – зелених садиб
  •  І Аквакультура
  •  І гончарство, ткацтво, столярні вироби. виробництво напоїв
  •  І проживання, і харчування, і транспортне перевезення
  •  І культура та івенти – Історичні пам’ятники та локації, створені природою і людьми
  •  І величезне місце для творчості та креативу, а це значить – місце для ваших дітей та онуків.

 

Тому що це наша земля, тут наше коріння, тільки тут ми непереможні. Але для цього потрібно багато працювати, аби бути гідними своїх славних пращурів.

Свою діяльність ми впроваджуємо спільно з учасниками Місцевої асоціації органів місцевого самоврядування “Кластер “Шляхами Трипільської Праматері”:https://www.facebook.com/Trypillia.tour?locale=ru_RU





en_USEnglish