Юридичні особливості реєстрації ФОП, якщо ти ВПО.


23 August 2023


Закон України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань” містить положення про реєстрацію та внесення інформації до державного реєстру.

Для того, щоб зареєструвати фізичну особу як підприємця, потрібно подати такі документи: заява про реєстрацію, в якій можна вказати бажання бути платником податку на додану вартість або скористатися спрощеною системою оподаткування, або інформація про статус електронного резидента.

До державного реєстру вносяться відомості про фізичних осіб-підприємців, включаючи їхнє місцезнаходження.

Податкові зобов’язання передбачають, що фізичні особи, які сплачують податки, повинні інформувати контролюючі органи про зміни в своїх даних, внесені до облікової картки. Зміни потрібно повідомляти за встановленою формою.

Згідно з Положенням про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків, фізичні особи-підприємці мають інформувати контролюючі органи про зміни в своїх даних за допомогою заяви.

Фізичні особи-підприємці повинні також інформувати контролюючі органи про зміну свого місця проживання через відповідні документи, які підтверджують цю зміну, наприклад, договір оренди, довідка переселенця або договір купівлі-продажу.

На тимчасово окупованих територіях України, господарська діяльність юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та фізичних осіб, які займаються незалежною професійною діяльністю на цих територіях, може бути проваджена лише після зміни їхньої податкової адреси на інше місце в межах України.

За звичайних обставин, реєстрація фізичної особи – підприємця здійснюється за місцем її реєстрації або місцем проживання. Щодо переселенців, їхню реєстрацію ведуть за місцем тимчасового проживання, і в цьому випадку довідка про реєстрацію місця проживання воєнного переселенця не є необхідною.

Загальний висновок полягає в тому, що ФОП реєструється за місцем своєї реєстрації, або місця проживання як ВПО. Якщо за місцем реєстрації (окупована територія) – одразу змінюється податкова адреса на підконтрольну територію, у тому числі на адресу проживання як ВПО.

Від господаря, який надав прихисток для ВПО додаткових дозволів не потрібно (не передбачено законодавством), так як це податкова адреса ВПО, адреса для здійснення зв’язку, а не місце здійснення господарської діяльності. У такому разі на ФОП, у тому числі як і на громадянина, буде покладено обов’язок змінити податкову адресу протягом місяця з дня виникнення таких змін (зміна тимчасового проживання).

 

Органіатори: Агенція регіонального розвитку Таврійського об’єднання територіальних громад в рамках проєкту «Експертна підтримка ВПО» Програми “Громадськість за демократизацію” за підтримки Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу (https://ec.europa.eu/…/aid-development-cooperation…). Зміст заходу є виключною відповідальністю АРР ТОТГ і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

 


en_USEnglish